О nama

O-nama-druga-fotka

Tradicija juga

Naša priča

”Tradicija juga” se bavi proizvodnjom pekarskih proizvoda, kolača, pripremom i distribucijom toplih obroka, kao i uslugom keteringa za različite vidove proslava i poslovnih događaja. S ponosom možemo da kažemo da spremamo domaću hranu po tradicionalnoj recepturi sa više od 10 godina iskustva iza nas. Sve poručene proizvode isporučujemo brzo na vašu adresu našim dostavnim vozilima.

U okviru projekta „Podrška lokalanom održivom razvoju u Južnoj Srbiji“, koji je Životna pomoć realizovala uz podršku nemačke organizacije Help, 2009.godine osnovano je 5 kooperativa – udruženja od kojih se je posebno izdvojila „Tradicija i preduzetništvo“ za očuvanje starog pekarskog zanata, koju čine žene iz različitih socijalnih grupa – dugoročno nezaposlene žene, žene starosti preko 50 godina koje su u procesu tranzicije ostale bez posla, samohrane majke i žrtve porodičnog nasilja.

S obzirom da u Srbiji ne postoji zakonodavni okvir za poslovanje socijalnih preduzeća, žene iz Udruženja su otvorile preduzetičku radnju „Tradicija“ kako bi mogle da posluju. Nemačka organizacija Help je donirala opremu za otpočinjanje poslovne delatnosti, a kasnije se za unapređenje i proširenje poslovne aktivnosti, nabavkom opreme, kao donator pridružuju, Komercijalna banka, UNDP, Karitas Luksemburg i UNHCR. Janura 2015.godine promenom predsednice udruženja i odgovornog lica u preduzetničkoj radnji, zbog promene mesta boravka, izvršena je preregistracija odnosno registracija „Tradicije juga“ koja proširuje uslužne delatnosti i na pripremu toplih obroka.

Hrana se priprema i isporučuje u skladu sa HACCP standardom(naš HACCP sertifikat). Dnevni kapacitet Tradicije juga je 1500 peciva i 1500 toplih obroka.
Poslovanje po principu socijalnog preduzeća podrazumeva:
1. Zapošljavanje lica iz teško zaposlivih grupa
2. Zaposleni i osnivači ne raspoređuju profit, već se stečeni profit investira u unapređenje i proširenje proizvodnog procesa kako bi se stvorili uslovi za otvaranje novih radnih mesta za lica iz teško zaposlivih grupa.

Od osnivanja Prihvatnog centra u Preševu, od jula 2015.godine, a kasinije i prihvatnih centara u Bujanovcu i Vranju, „Tradicija juga“ je bila angažovana na pripremi obroka za migrante i ovo je primer dobre prakse, lica iz jedne socijalne kategorije, pripremaju obroke za lica iz druge socijalne kategorije. Prvih šest meseci su ispručivali doručak, a od početka 2016.godine i topli obrok – ručak i to je prvi uvedeni topli obrok na Balkanskoj ruti.

Žene iz Tradicije juga su skuvale prvi topli obrok, prvu čorbicu, i podelile je migrantima. Uz pomoć kuvara iz Sirije i Avganistana, žene su savladale i pripremu hrane na sirijski i avganistanski način.

Proširenje poslovne delatnosti i pripremu toplih obroka je pomoglo preduzeće PZP „ Trace“ Vranje ustupanjem poslovnog prostora – kuhinje na korišćenje bez nadoknade.
„Tradicija juga“, koja posluje po principu socijalnog preduzeća, je broj zaposlenih lica od dva povećala na dvadeset. Izdvajanjem profita i uz pomoć donatora „Tradicija juga“ , prvi put, nakon osam godina rada, uspela da obezbedi sopstveni poslovni objekat kako bi mogla da nastavi da održivo posluje.
Voće i povrće Tradicija juga otkupljuje od lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom, i na ovaj ničin je plasman poljoprivrednih proizvoda zagarantovan, a poslovanje lica iz teško zaposlivih grupa umreženo.

U drugoj polovini marta i prvoj polovini aprila 2016.godine zbog povećanog broja migranata, a u nedestatku sredstava za ishranu, Tradicija juga je u saradnji sa NVO Životna pomoć, dvadeset dana isporučivala doručak, ručak i večeru besplatno za 650 migranata i deset dana je isporučivala doručak i ručak besplatno za 650 migranata. Tokom 2016.godine i do kraja aprila 2017.godine donator Karitas je ima sredstva samo za glavni obrok, a Tradicija juga je migrantima besplatno, izdvajajući iz svog profita, isporučivala salatu i hleb, svakog dana, kako bi migranti imali kompletan obrok.
„Tradicija juga“ svakog dana donira 30 obroka socijalno ugroženim licima iz Vranja.

Naše reference:
HELP, Caritas Luxembourg, Karitas Srbije, Karitas Beogradske nadbisukupije, SOS dečija sela, World Vision International, Ambasada Republike, UNODC, Kinderberg, Blythswud Srbija, Trace Srbija, Trace group hold Bulgaria, British American Tobacco Vranje, UNHCR, IOM, Nexus, DDOR Novi Sad, Udruženje poslovnih žena Srbije, ITIS d.o.o, ALFA PLAM Vranje, srednja Tehnička škola, srednja Medicinska škola, srednja Hemijsko-tehnološka škola…

Zašto odabrati nas

Domaća hrana

Svaki proizvod koji izađe iz naše radionice sprema se po tradicionalnoj recepturi, od zdravstveno bezbednih sirovina i po HACCP standardu.

Bogato iskustvo

Imamo više od 10 godina iskustva u spremanju hrane i mnogo zadovoljnih kupaca. Svaku porudžbinu isporučujemo brzo našim dostavnim vozilima.

Socijalno preduzeće

Poslujemo po principu socijalnog preduzetnišva i stečeni profit ulažemo u proširenje proizvodnje i otvaranje novih radnih mesta žena iz teško zapošljivih grupa.

Naši donatori